2008 Conference Agenda and Presentations

Updated 7/14/08

8:00 am- 4:00pm

Conference Registration

8:00am- 9:00am

Continental Breakfast -Olympic Room

9:00am - 10:30am

Opening Session - Rainier Room
Keynote Address by Tom Nolan, City of Seattle

Time

Management Track

Technical Track

Exhibitor Track

10:30am-12:00pm

Management

Public Safety

Exhibitor Presentations

'A Survey and Analyst of GIS Web Mapping Applications in Washington State'
by Greg Babinski - King County GIS

'Utilization of GIS in the WSDOT EOC – the Value Added Approach' by Richard Daniels - WSDOT

EDS
10:30 – 11:00

Ricoh 500SE GPS Camera with GPS Photo Link Software

'GIS on the Quick (& Cheap)'
by Steve Schunzel & Jason Sullivan - City of Des Moines

'Disaster & Emergency Preparedness - Solid Waste Crisis Planning using GIS' by Jon Greninger – Snohomish County

3Di West
11:00 - 11:30

Mapping & GIS Services with live demonstrations

'Agile Project Methodologies for GIS Development: Identify Issues of Scaling' - Mobile Data Collection' by Shaun McMullin & Austin Hildreth- PSE

'Developing a Comprehensive Address Data Standard for the United States' by Carl Anderson, Fulton County, Georgia

GeoNorth

11:30 – 12:00

Extending your Enterprise GIS to the Public

12:00pm- 1:00pm

Lunch Break - Rainier Room

 1:00pm-2:30pm

 

     
Government
Application Development
Exhibitor Presentations

'Geographic Programs & Census 2010' by Elena Baranov – US Census Bureau

‘ 'Automating the Creation, Maintenance, and Distribution of PDF Maps' by Reily Love & Dan Christiansen – Plum Creek

PPI
1:00 – 2:30
CAD & GIS Integration

'Using Maps in the 2008 Election Cycle' by Chad Lupkes, Roger Crew, Fred Morris - King County Democrats

'Annexation Tracking and Reporting' by Bob Pool – Clark County

'Kirkland Master Address Database Application' by Xiaoning Jiang, Karl Johansen, Kim Sun – City of Kirkland

‘ Public Works Asset Management by Joe Platner – City of Kirkland

2:30 pm-3:00pm

Afternoon Break - Olympic Room

3:00pm– 4:30pm     
The Lone GIS Professional
Environmental GIS

 Exhibitor Presentations

Supporting the Lone GIS Professional: The Concept and Rationale by David Howes – Compliance Services International

Integrating GIS with an Existing Environmental Database at Alameda County Dept. of Environmental Health by Keith Palmer– Weston Solutions, Inc.

ESRI
3:00 – 3:45

What’s New in ArcGIS 9.3

Supporting the Lone GIS Professional: A Federal Agency Perspective by Jan Benson – NOAA

Sultan River GIS for Evaluation & Modeling of Riverine Habitat & Physical Processes by - Eric Edlund


Panel Discussion: Supporting the Lone GIS Professional


Moderator: David Howes

Panelists: Jan Benson, NOAA

Allison Bailey, Sound GIS

Monitoring River Channel Movement in Snohomish County by Suzy Brunzell, Bob Aldrich, Paul DeVries, Mike Rustay – Snohomish County

TerraGo

3:45 – 4:30
The GeoPDF File - A New Solution for the Digital Publication, Distribution & Collaboration of Geospatial Data

7:00 pm - ~10 pm

Mariner Game - Seattle Mariners vs Texas Rangers

8: 00am - 9:00am

Wednesday
Continental Breakfast - Rainier Room

Time

Management Track

Technical Track

Exhibitor Track

8:30am - 10:00am   

Tribal GIS

Open Source

Exhibitor Presentations

‘Implementing ArcGIS Server for Realty & Public Works Apps' by Grant Timentwa - Muckleshoot Indian Tribe

'3D Visualization & Animation' by Chis Schaefer & Keith Legg - Metro Planning

  Terra GIS
8:30-9:00 am
Open Source Web Mapping, Custom Built Tools & Other GIS Services  

‘The Development of a GIS - Based Decision Support Tool to Evaluate Land Use Options on the Quinault Reservation' by Tony Hartrich - Quinault Indian Nation

‘The Right Mix of Technology for Gluing Proprietary and Open Systems Together' by Jubal Harpster - CH2MHILL

Woolpert

9:00 - 10:00 am
Going Agile: A Project Management Perspective

‘Native Place Names Project' by Miles Henriksen - Coeur d' Alene Tribe

'Web Solutions Using Open Source Geospatial Software by Karsten Vennemann - Terra GIS Ltd.

10:00 am - 10:30 am

Morning Break - Olympic Room

 10:30 am - 12:00 pm

 

     

Dick Thomas Student Award Presentations

Imagery & 3D

Exhibitor Presentations

'Crime Mapping at Deception Pass' by Cathy Walker

'Identification of Suitable Sites for Low Impact Development Using LIDAR & Photogrammetry' by Taylor Davis - Terra Remote Sensing 

ESRI
10:30am - 11:15 am ArcGIS Server: Tips and Trips 

' GIS Wildfire Hazard Assessment of Eastern Clallam County' by Chris DeSisto  

‘Creating a Seamless Digital Ortho-Photo' by Michael Kulish - King County Transportation

‘Small Stream Mapping Using Topographic and Spectral Information' Joowon Park

'Effective Methods and Media for Communicating Geographic Data and Analyses - 3D, Maps, Animations, Markers, Google Earth, Adobe, PowerPoint' by Michael Stoddard - Tacoma

Lattitude Geographics 11:15am - 12:00pm Building and Managing Effective ESRI Server Applications Using Geocortex 

Storm Water Outfalls of Puget Sound (SWOOPS) by Robyn Carmichael, Liz Green, Collin O'Meara & Matt Yarrow

'Image Server' by TJ Abbenhaus & Bob Pool - Clark County

12:00 pm - 1:30 pm

Lunch Break and Leadership Meeting - Rainier Room

1:30 pm - 3:00 pm     

Managing Data & Models

Transportation

 Exhibitor Presentations

How to Quickly & Easily Publish Your Data Online Using Open Source' by Josh Livni - Umbrella Consulting, LLC

'Developing a Mobile Mapping Solution for County Roadway Feature Inventory' by Michael Kulish - King County Transportation

The Sidwell Company
1:30 pm - 2:30pm 'Managing Your Land Records Workflow with Parcel Builder'   

'Spatially Enabling Historic Data & Enterprise Integration' by Shawn Blaesing Thompson & Jordyn Mitchell - WSDOT

'Can WinCams speak GIS? Data Systems Integration with ArcGIS Routes' by Terri Clark - San Juan County

The Value of Automation: Geoprocessing with .NET and ArcObjects by David Howes, Compliance Services International

'Where Are They Now? Integration Enterprise GIS, GPS, and AVL' by Xuejin Ruan - Pierce County

Spatial Wave
2:30 - 3:00pm 'Implementing GIS for Enterprise Mobile Workflows'

3:15 pm - 4:00 pm

Closing Session : Board Election, Poster Contest Winners & Dick Thomas Award Winner Announcements - Rainier Room